Zdravé stravovanie – Pár slov na začiatok …

Zdravé stravovanie – Pár slov na začiatok …


Zdravé stravovanie – ako na to?

Túto otázku si určite kladie mnoho z nás. Jedlo. Ako liek ale aj ako jed, toľko skloňované slovo, mnoho teórií, mnoho informácií, jedna odporuje druhej a častokrát z toho máme pomýlené názory a hlavne pohľady na jedlo. Jedni vravia jedz toto, druhí zase odporúčajú niečo iné a zavrhujú to prvé. Čím viac sa tým zaoberáme, tým viac máme pocit, že pravda ohľadom stravovania je v nedohľadne, nevieme z toho množstva informácií vyjsť a vytvoriť si ucelený názor na stravovanie ako také. Podstata je však veľmi jednoduchá.  

Skúsme sa zamyslieť nad tým ako žijeme a aké sú naše stravovacie návyky. Poďme sa pozrieť na náš každodenný príjem potravy a položme si základné otázky. ČO JEME? a AKO TO JEME? Žijeme vo veľmi rýchlej a uponáhľanej dobe, kde pri každodenných povinnostiach nám zostáva stále menej času na to, aby sme si potravu sami pripravili  a následne ju v pokoji a s kľudom zjedli. (lebo aj to je podstatné)

Stravovaniu nepripisujeme takú vážnosť ako si zaslúži a zaoberať sa našimi stravovacími návykmi mnohokrát začíname až vtedy, keď nám hrozia zdravotné problémy alebo nadváha, či obezita.

Áno, aj v týchto prípadoch sa to ešte zvrátiť dá, ľudský organizmus bol stvorený ako zázračný mechanizmus, ktorý sa zmenou životného štýlu, negatívnych návykov a zlozvykov dokáže aj sám uzdraviť  a zregenerovať.

Napríklad: obézny človek, ktorému z jeho diagnózy vyplývajú rôzne zdravotné riziká ako cukrovka, vysoký krvný tlak, ochorenia srdca a iné. Keď takýto človek schudne, zmení svoje návyky, zmení sa mu život a zároveň zmiznú riziká, ktoré doposiaľ mal. Samozrejme v tých lepších prípadoch. Ale načo pokúšať hranice nášho organizmu? Prečo si nezačneme viac vážiť náš „DOMOV“, naše telo, miesto v ktorom pôsobíme 24 hodín 7 dní v týždni a 365 dní v roku.

Ono je to miesto ktoré nám všetko čo mu my teraz dáme o pár desiatok rokov vynásobí a vráti naspäť. Zastavme sa a začnime uvažovať, čo svojmu telu dennodenne dávame. Koľko škodlivých látok ktoré obsahuje naša strava, nehovoriac o fajčení a alkohole.

Poďme sa teda pozrieť na to, ako to so zdravým stravovaním v skutočnosti je. Podstata je ukrytá v poznaní základných nutričných princípov. Hoci nám trh „propaguje a predáva“ množstvo produktov, ako sú rôzne čaje, tabletky, detoxikačné kúry alebo rôzne redukčné diéty, nenechajme sa zlákať vidinou rýchleho výsledku, pretože ten je zakaždým sprevádzaný jojo efektom, váha sa nám vráti a nehovoriac o tom, koľko peňazí nás to stojí v tom lepšom prípade, v horšom si môžeme aj zdravotne poškodiť.

Naučme sa rozlišovať, čo nám pri zdravom stravovaní prospieva a čo naopak škodí. Ktorý výživový doplnok nám skutočne pomáha a ktorý je iba dobrým reklamným ťahom predajcov.

Ľudia, ktorí sa rozhodli zmeniť svoj životný štýl a klásť dôraz na zdravé stravovanie, to robia väčšinou z dvoch zásadných dôvodov.  Prvým je zdravie, ktoré si nutrične vyváženou a zdravou stravou dokážeme udržať v čo najlepšej kondícii. Musíme si uvedomiť, že kvalitná výživa prispieva ku všetkým aspektom života od fungovania mozgovej činnosti až po našu fyzickú výkonnosť.

Zdravá výživa tiež podstatne znižuje pravdepodobnosť vzniku rôznych chorôb, rakoviny a obezity. Je to predsa strava, ktorá ovplyvňuje všetky naše bunky a orgány.

Druhým dôvodom je kondícia, zvyšovanie výkonnosti pri športoch, ale aj pekná vyšportovaná postava a s tým súvisiaca regulácia hmotnosti. Pri tomto platí zlaté pravidlo: ak je prijatých kalórií viac ako spálených, tie nadbytočné sa menia na telesný tuk, výsledkom čoho je to, že sa priberá. Ak je prijatých kalórií menej ako tých spálených, následkom je úbytok hmotnosti, teda chudnutie.

V každom prípade stojí za to začať sa zdravým stravovaním zaoberať, osvojiť si návyky zdravého životného štýlu, ktoré nás budú sprevádzať každým dňom, čo oceníme pri pohľade na seba do zrkadla a v neposlednom rade to ocení  hlavne náš organizmus.

Ak sa chcete dozvedieť viac o zdravých potravinách ktoré pomáhajú a sú užitočné pre náš organizmus, prečítajte si náš ďalší článok – „SUPER“ zdravé potraviny – ČASŤ 1

VipFit tím vám odporúča na zmenu stravovacích návykov, pre začatie zdravého životného štýlu a zdravého stravovania sa unikátny komplexný stravovací systém, ktorý ma všetko čo budete potrebovať na reštart a zmenu v zdravom stravovaní – ZDRAVÉ STRAVOVANIE

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *